Pozycjonowanie z Allegro za 10 złotych?

Pozycjonowanie ze 100% gwarancją za 10 złotych. Znacie to z Allegro? Niestety ludzie dają się  nabrać na takie oferty. Przecież “to tylko 10 złotych i nic nie tracą”.

Jeśli porównamy ceny pozycjonowania marzycieli z Allegro (okolice 10 złotych za miesiąc) z tym, co proponują zwykłe firmy, pomyślimy, że ktoś upadł na głowę. Albo pozycjoner chce z nas zedrzeć, albo marzyciel z Allegro trochę się rozpędził z zaniżaniem stawki.

Pozycjonowanie w uproszczeniu polega na dodawaniu dużej liczby linków do dobrych katalogów, wykupywaniu artykułów sponsorowanych i optymalizacji strony. Nie można zapominać o analizie statystyk strony, wyborze słów kluczowych czy wymianie e-maili do klienta. Nawet głupia optymalizacja bloga kosztuje i zajmuje czas.

zrzut z aukcji
Weźmy przykładową aukcję – pozycjonowanie za 7,47 złotego, z gwarancją i fakturą. Policzmy za co właściwie zapłacimy?
  • 1,35 zl to VAT
  • 0,15 zł – opłata za wystawienie aukcji
  • 0,15 zł – miniaturka
  • 2,00 zł – pogrubienie
  • 6,00 zł – podświetlenie
  • 12,00 zł – wyróżnienie
  • 0,15 zł – prowizja Allegro od każdej sprzedaży
…już widać, że samo wystawienie aukcji kosztowało więcej niż 7,47, a nie wliczamy w to czasu potrzebnego na jej opisanie i zrobienie grafiki.

Sprzedającemu udało się naciągnąć dwóch klientów na swoje usługi, co i tak nie rekompensuje kosztów. Musiałby znaleźć ich czterech, żeby cokolwiek zarobić. W takim przypadku przychód wyniósłby 3,58 złotego, czyli 89 groszy na osobę!

Gdyby jego stawka za godzinę pracy wynosiła 5 złotych (mniej niż roznoszenie ulotek), to na każdego klienta mógłby poświęcić 10 minut. Połowę z tego zajmie przeczytanie e-maila od kupującego, zrozumienie o co chodzi klientowi, sprawdzenie czy na jego koncie pojawiło się już 7,47 złotego i dopasowanie tej kwoty do danego klienta. Pozostaje pięć minut na pracę.

Pomyślcie sami, czy zlecilibyście pozycjonowanie osobie, która poświęci na to 5 minut? Czy rzeczywiście nie tracicie tych 7 czy 10 złotych?

Ja uważam, że lepiej wydać je na piwo. Może po nim przyjdzie nam do głowy lepszy pomysł na pozycjonowanie;).
PS Sprzedawca daje 100% gwarancję, że wpis zostanie rozpatrzony przez moderatora. Nie pisze tylko, czy będzie to pozytywne rozpatrzenie…
Wpis gościnny Marcina Kosedowskiego. Mogą Cię zainteresować wpisy z kategorii optymalizacja bloga, optymalizacja i pozycjonowanie na blogu autora.

~ - autor: Marcin Kosedowski w dniu 28 czerwca, 2010.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: